2 Temmuz Sivas Katliamını Andık

 

BUNDAN SONRA CANIMIZ YANMAYACAK

Nesimi’yim vay başıma
Kanlar karıştı yaşıma
Yağın gerekmez aşıma
Yeter zehirin katmasın

“Umut Maddesizdir Görünmez Ama Herkese İyi Gelen Bir Bilinçtir”
Tüm olumsuzluklar umut’un dönüştürücü gücü ve sevgisiyle güzelleştiren değerli canlar
2 Temmuz 1993…Bir cinayet, bir vahşet, bir katliam tarihidir. Pir Sultan Abdal Anma etkinliğine katılmak isteyen sanatçılar ve aydınlar Sivas’ta bir otelde yakılarak katledildiler.
Bu coğrafyada vatandaş sayılmamakla birlikte, bilinçli çok yönlü anlaşmazlıklar yaratılarak halklar birbirine düşman edilmiştir, toplumsal psikoloji, sosyal ve inançsal değerlerimiz değersizleştirilmiştir.
Madımak katliamı diğer tüm Alevi katliamları gibi tüm kavramsal tutarsızlıkları ile tarih sayfalarında yer almıştır.
Ve Diğer katliamlardan farkı yoktur çünkü iktidar aracığıyla gerçekleştirilmiş, halklar birbirine düşürülmüş ve hiçbir şekilde aydınlatılmadan toplumsal mutabakat bilinci oluşturulmuştur. Yani yine Aleviler zaman aşımına meyilli bir katliam yaşamıştır.
Sevgili canlar; 21.yy da ve öncesinde din üzerinde, yaşam onuru ve insanlık hakkı elinden alınıp orta çağ zihniyeti ile ölüme mahkûm edilen bir toplumun fertleriyiz bu acıyı en iyi biz biliriz
Bu karanlık zihniyet kendisi gibi olmayan her şeyi yalan, ihanet, sapkın, günahkâr sayıp egemen güçlerin çıkarlarına aracılık eder katiller ve hatta seri katiller yaratır ve bu katiller toplumda zamanla itibar görür ve bu karanlık sadece biz Alevileri yok etmez insanlığa dair ne varsa yok eder
Tıpkı; katledilen kadınlar, tecavüze uğrayan çocuklar, parçalanan hayvanlar, birbirine tahammül etmeyen bireyler yarattığı gibi
Bakın burada bugün sadece Aleviler yok Sünni canlarımızda bizimle çünkü o kardeşlerimizde şunun bilincinde “Aydınları yakılan bir toplum karanlığa gömülür, yanan her can canımızı yakar”
Biz birlikte üretirsek, biz birlikte paylaşırsak, birlikte ağlarsak ve birlikte gülersek güzel olur bu ülke. Bunun artık farkında olmamız elzemdir. Yani vazgeçilmezdir, şarttır.
Diğerine benzeyerek yaşamak zorunluluğu değil, farklılıklarımızla güzel yaşamak zorundayız bu nedenle bize sunulan çarpık demokrasi farklılığımızı yok ediyor toplumsal kindarlık ve düşmanlık yaratıyor
Artık Aleviler ne yapacak demek istemiyoruz aydın Sünni ve Şia canlarımız Aleviler için ne yapacak
Sizler;
– Biz Alevilerden alınan verginin adil dağıtıldığına inanıyor musunuz vicdanınıza sorabilecekmisiniz ?
– Kamusal alanlar dini inancınıza göre donatılırken Alevilerin ötekileştirildiğini görecek misiniz ?
– Alevi çocuklarına okullarda Sünni ahlak ilkeleri öğretilip sosyal uyumsuzluk damgası vurulmasına ses çıkarabilecek misiniz ?

– Cem evlerimizin inanç merkezi kabul görmezken camii de arkadaşlarınıza ve imamlarınıza bunun haksızlık olduğunu söyleyebilecek misiniz ?
– Mahalle baskısı ile her türlü iftiraya uğrayan kapıları işaretlenen Alevi komşularınıza sahip çıkacakmısınız ?
– Tüm medya sizde TV kanallarınızda eşit yurttaşlık, inanç dahil, diyanetin işlevi,Alevilere karşı izlenen politika ve hükümetin bu yolda atılması gereken adımları tarafsız anlatacak mısınız ?

İşte birlikte bunları görmek , birlikte güzel yaşamak , Adalet Hak ve Hukuk istiyoruz.

Saygılarımla
Celal FIRAT

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.