HaberlerYönetim Kurulu

Asimilasyona uğramadığımız bir eğitim sistemi istiyoruz!

Çocuklarımız sınavlarda ter dökerken, okullar hızla gericileşmeye devam ediyor.

Urfa Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara yazı göndererek mescit yapılacak alan olup olmadığını sormuş.

Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kapanoğlu imzasıyla gönderilen formda Okul Bilgileri, öğrenci sayıları, Mescit (Var/Yok), Mescit Yok İse Mescit Yapılabilecek Alanın m2, Mescit Var İse Alanı(m2), Mescit Var İse Fiziki Durumu gibi sorular sorarak okullara mescit yapmayı planlamış.

LGS Sınavın gerçekleştiği bugünde böyle bir haberin gündeme gelmesi ayrı trajik bir durum. Ülkenin eğitimi gerilere gitmeye devam ederken, küçücük çocuklar sınav yarışlarına girmişken, duyduğumuz bu haber eğitim sistemin ne kadar gerileştiğinin bir göstergesi adeta.

Biz Aleviler başından beri eğitimde laikliği savunduk. Bundan yıllar önce zorunlu din derslerine karşı çıkarken, şimdi karşımıza daha derin bir sorun olarak okullara yapılan mescitler çıktı. Bu mescitlerin yanı sıra bir proje lisesinin içinde açılan cemevine de aynı şekilde karşı çıkmalıyız. Çünkü okula cemevi yapmak ile mescit yapmak arasında bir fark yoktur. Biz okullarda cemevi olmasını savunursak, mescitleri meşrulaştırmış oluruz. Asıl olan kendinden olmayan herkesi asimile etmeye çalışan bu eğitim sistemine karşı çıkmaktır. Her şeyden önemlisi eğitim sistemin gelişmiş ve bilimsel olabilmesi için tüm kesimlerin bu mücadeleyi kucaklaması gerekiyor.

Sadece Alevilerin değil diğer inançlardan olan çocukları da hedef alan bu eğitim sistemi bir an önce revizeye uğratıp, halkların özgürce eğitim gördüğü bir sistem hep beraber yaratmalıyız.

Saygılarımla…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı