Kültür ve Sanat

SANAT VE DÜŞÜNCE ÜRETMEK İNANCIMIZDA VAR

SANAT VE DÜŞÜNCE ÜRETMEK İNANCIMIZDA VAR
Aleviliğin vazgeçilmez yanı olan sanat ve düşünce üretmek, aslında kamusal sanat deneyim için bir vazgeçilmez bir özelliktir.

Sanat ve düşünce arasında diyalog yaratmak demek yaşama bakışımızı ,toplumsal düzeyde görünür kılmak demektir. İnancımızda ki Nefes, deyiş, türkü, ağıtlar bu nedenle hem estetik hem eğitsel hem de şeffaftır.

İnsan davranışlarının rasyonelliğini artıran sezgi ve duyguya sahip Alevi sanatı yüzyıllarca büyük engelle karşılaşmıştır.
Sanat yapmak ve bunu görünür kılmanın bedelini ağır ödeyen sanatçılar, ozanlar, bilginler, erenler birçoğu katledilmiştir.

Buna rağmen estetik ve bilişsel özelliğini asla kaybetmeden insanın kalbi ve ruhuyla eş zamanlı ve modern çağda bile güncel olan bir tavırla günümüze gelmeyi başarmıştır.

Aleviler sanat üretme şeklini ezilen, hor görülen, yok sayılan halklardan yana yapmışlardır ve sanatsal tüm icatları etkilemişlerdir bu nedenle dindar, gerici ideolojiler Alevi sanatına hâkim olamamışlardır.

Evet, sevgili canlar bizler toplumsal aydınlık ve çocuklarımızın geleceği için daha yaygın ve her yerde yetkin olan Alevi sanatına sahip çıkmalıyız

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı