Köşe Yazıları

BOZATLI HIZIR

BOZATLI HIZIR
Sevgili canlar; kimliksel adalet, çevre, doğa yani dünyadaki tüm yaşam adaleti için olması gereken şey koşulsuz “ paylaşılan emek, sevgi ve hoşgörüdür” .
inançsal özgürlüğümüz çerçevesinde gelişen ve sosyal iletişim yolu olan Hızır inancı daha çok eşitlikçi bir toplum yaratma, tüm adaletsizlikleri sorgulama ve insan olmayı ölçmektir.
Aleviler arasında her bölgede gelişenbu soyut duygu insani ideallerimiz doğrultusunda eşit hak, adalet ve fırsat yaratmak ve her canlı için yaşam şansının haktan olduğunu vurgulamaktır.
Ve pratikte;
Bireyin toplumla olan ilişkisi inancımız açısından son derece önemlidir, aile içinde adalet, komşularına karşı adalet, gelirini helal yoldan sağlaması, yoksullara yardım etmesi ırk, din, dil gözetmeksizin ezilenden yana olması ve hak – hakikat dokusunu Hızır inancıyla yaşanır kılmasıdır.
Sevgili canlar Hızır kimdir?
Bu aleme düzen verecek tek şey iyilik ve cömertliktir tüm canlılar arasında adalet uygunluğunu, yaşama dair eşitlikçi gayretleri ancak bu ilklerle görebiliriz. Yani iyilik iyiliği gerektirir insanı sorumluluklarına zorunlu kılar Kötülük ise bencilik de ve insani değerlerin değişikliğe uğramasında ortaya çıkar ve kötülük çoğaldıkça kendisini iyilikle ilişkilendirir. İşte Hızır bu kötülüğün arttığı yerde iyiliğe evirilen bir sırdır.
Binlerce yıl inancından dolayı baskı gören göçe zorlanan, katledilen Alevi toplumu iklimlerin ve hayatın çetin geçtiği coğrafya şartlarına mahkum edilmişlerdir inancı gereği tabiatın diriliş ve uyanışına güzellik ve iyilik atfeden bu güzel toplum Cem, Cemaat, sorgu ve görgüsünün içine Hızır’ı alarak “Dert gezer derman gezer, itikattadır nazar ”deyimi ile Hızır’ı kendisine yoldaş etmiştir.
Yani ; Alevilerin Bozatlı Hızır’ı iyilik ve cömertliktir evlere bolluk ve bereket getirir insan için kutsal olan toprak, ateş, su havadır ve tüm savunmasız canlıların yar ve yardımcısıdır.
Şah Hüseyin mücadelesi ile devam eden tüm kültürler ve hatta tüm zamanlar boyunca paylaşılan bu değer bize kötülüğün itici gücünün iyilik ve adalet olduğunu gösteriyor bu nedenle, bizAleviler kutsal olan bu sosyal iletişim ağını yüreğimizde taşımak zorundayız.
Çünkü
Tüm dünyada kapitalizm din zannı aracıyla kendi sosyal adaletini ve meşru fikrini insanlara toplumlara dayatarak bireyleri adaletsizlikle şekillendirmektedir
İnsanların düşünceleri eylemleri bilinçsiz bir seviyede sistematik şiddet biçimine dönüşmekte bu “zan dinleri” artık çatışma ve savaşmanın doğrudan nedenidir aysa Amacı barış ve kardeşlik olan asıl din insanların çatışma, kin, öfke ve nefret dinamiklerini harekete geçiren bir anlayışın adı olmuştur.
Dünyada her gün binlerce insan ırksal veya siyasal nedenle öldürülüyor ,kaç kişiye vahşice işkence edildiğini kaç kişinin bio teknik silah için denek yapıldığını bilmiyoruz böyle bir vahşi ruhu bir grubun üzerine atıp sorunu kenara atmak ,teşkilatlanmış bu gidişata alışmak ,kabullenmek ahlaken yanlıştır
Alevilik inancı Hızır anlayışı ile kişinin ve toplumun ahlaki yargılarının bozulmasına asla izin vermez.
Daha çok bireyselleştirilerek görmezden gelinen toplumsal sorunlarımızı özgürlük, eşitlik dayanışma ve ortak adalet anlayışıyla çözmek için her birimiz birer Hızır olmalıyız birbirimizin yoldaşı olmalıyız…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı