Köşe Yazıları

FELAKETLER KARŞISINDA İNSAN OLMAK

FELAKETLER KARŞISINDA İNSAN OLMAK
Kapitalizm bitiş çizgisi olmayan bir koşu bandı gibidir; sürekli dikkat dağıtıcı gücü ve en iyiyi olma vaadi vardır, sınıf sistemini insana dayatır ,insanları birbirine düşmen eder ,metalaştırır ve kar güdümlü ,sosyo -ekonomik sistemi sömürür.
Canlıları nesnelleştirir, paraya tapınmayı, acı çekmeyi yüceltir , her felakette boşluk, bağımlılık ve güvensizlik yaratır.
sessiz projeler üretir.
Bu projelerin nasıl yönetileceğini ,nasıl ilerleyeceğini ,nasıl kontrol altına alınacağının hesabını oligarjik sisteme göre ayarlar bizlerin ise öngörüleri sadece teori ve varsayımlardır
Dünyada binlerce kişinin ölümüne neden olan virüsün tedavisini bulamayan süper güçler insan öldürmek için en güçlü silahı, servet için doğayı, canlıları yok etmek için her ay yeni bir teknoloji üretmediler mi?
Şimdi tüm dünya insanları gibi bizlerde aslında birbirimizin kulağına yalanlar fısıldıyoruz,dünyanın sonunu hazırlayan küresel servet mimarisini inşa edenler bu virüsün tedavisini neden bulamıyor ?

Ve insan olarak hissettiğimiz acı tarifsiz iken, uslanmayan bir zihniyet var , acıyı fırsata çevirmek için durumu belirli bir hale getiriyor ,kendini değiştiriyor ,toplumu yeni şekle sokarak kazanç peşine düşüyor.
Oysa insan olmak aslında ; samimiyetlik, dürüstlük,farkındalık ,sevgi ve empati anlayışlarını bünyede sindirmek demektir.
Bu nedenle bu zor günlerde tüm canlarımızın inancımızın en güzel örneği olan “CAN” anlayışıyla yaşama bakmaya devam edeceğine canı gönülden inanıyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı