Haberler

RESİMDE CEMEVİ OLSAYDI

RESİMDE CEMEVİ OLSAYDI
“Demokrasi İçin ‘Sandık’ Şarttır Ama Yeterli Değildir” “Yöneticilerin seçimle belirlenmesi, Demokrasinin olmazsa olmaz koşuludur ancak Demokrasi sadece sandıktan ibaret değildir.

Bir rejimin demokrasi olabilmesi için, özgür ve dürüst seçimlerin yanı sıra kuvvetler ayrılığı, hukuk devleti, çoğulcu ve katılımcı bir siyasi ve sosyal yapı, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması, yöneticilerin hesap verilebilir olmaları gibi ilkelerin de hayata geçirilmesi gerekir.
Seçimle gelmiş olmak, yöneticilere Demokrasinin temel ilkelerini ihlal etme, rafa kaldırma hakkını vermez”
Bu yazının görsel ifadesi ise din önderleri ve inanç önderleri ile gösterilmiş.
Yüzlerce seçim geçiren bir ülkede seçim sandığının Alevilere inanç ve yaşam özgürlüğü getirmediğini hepimiz biliyoruz, her seçimden sonra rafa kaldırılan Alevilerin hak ve özgürlüklerini gündeme getirme şekli olarak gördüğümüz bu resim Alevilerin net bir tavırdır.
Aleviler vardır ve farklıdır.
Peki bu resimde ne var bu resimde Türkiye halklarının inanç önderleri var bu resimde büyükşehir belediye seçimlerinde Alevi oylarını alan bir belediye başkanının Adaleti hissetme duygusu var, ancak özde ölçülü davranmayı bilmeyen, öngörülü olmaktan korkan hatta adaleti öğrenme korkusu yaşayanlar bu resimde, Alevi Dedesinin de olmasına hayret ediyorlar,hatta korkuyorlar,oysa adaletli olmak bir yaşam dengesidir, üzerinde düşünülecek hassasiyet derecesi tüm halkların yaşam özüne uygunluğuyla samimi olduğuna inanılır.
Bu resimde Camii, Kilise, Sinegog ve Cemevi olsaydı yine karşı çıkacaktınız, Çünkü yok saymak ve gerçekleri görmemek gibi bir hastalığınız yani İsteme bozukluğunuz var.

Alevilere yönelik inkâr, imha ve asimilasyon politikaları tüm hızıyla devam ederken, bizleri hâkim Sünni İslam inancı içinde eritmeye çalışan zihniyetin bu resme karşı çıması çok normal.
Alevi kimliğini oluşturan inançsal yapı içinde inanç önderliği konumu olan Alevi Dedeleri bu topraklarda katliamlara uğradılar sesiniz çıkmadı.
Birçok dönem çalıştaylarla sözde Alevi sorunlarına çözüm bulunacağı kandırmasıyla Anayasal zorunluluk haline getirilen “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında verilen Sünni İslam içinde Aleviliğe çarpıtılmış iki ünite eklenmesine ve tüm okullarda dağıtılmasına sesiniz çıkmadı.
Alevileri ve farklı olan diğer toplumları yok sayma, zorunlu din dersleriyle sünnileştirme katliamlarına seyirci kalmak ve derinleşmesine planlarla asimilasyon uygulamak hep bu isteme bozukluğunuzun sonucudur.
Bu resmide “isteme bozukluğunuza” göre yorumluyorsunuz.
Alevi kurumlarının tüm demokratik talepleri bu ülkede olması gereken taleplerdir bunun için yıllarca mücadele ettiler toplumu siyasete yön verecek kadar örgütlediler bu nedenle artık hiçbir parti yada hükümet Alevilerin siyasetçilerden ve devletten beklentilerini kendi çizdiği faşist, tek tipçi çerçevesine alamaz.
Büyük şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da buna vurgu yaparak noktayı koymuştur…

Sevgilerimle
Celal FIRAT

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı