Maraş Terolar Köyü Destek Bekliyor

21 Haziran 2016

Maraş merkez Dulkadir ilçesine bağlı, Alevilerin yaşadığı Sivrice Höyük (Terolar)  verimli ovasıyla binlerce yıllık miras,  son zamanlarda mülteci kampı ile gündeme gelmiş durumda. Burası mera yani 16 köyün hayvanlarını otlattıkları ortak kullanım alanı ancak Maraş’a açılan kapısı ile Alevilerin demografik açıdan yoğun olduğu bir köy,  yani Maraş ve Aleviler algısın ortak noktası 19.06.2016 ( Pazar günü)  Terolar köyünü ve Alevilere destek vermek için ziyaret ettik. Sevgili Muharrem Temiz, (Buradaki Alevilerin %60 Muharrem Temiz Dedemizin Talipleri )  Halk sanatçısı Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Hüseyin Turan ve Ulaş Özdemir izlenimlerimizden elde ettiklerimiz ise halkın inançları gereği ibadetlerini yapma isteği ve bu istek konusunda Alevi dedelerinden ve Alevi örgütlerinden destek beklenmesiydi.

 

  Terolar da, birçok yer gibi Büyük şehir yasasından sonra kamu yararına meraları tapu sicile arsa olarak kaydetme ve sonrasında siyasi olarak projelendirerek, manipüle edilmek istenen bir yer buradaki birinci senaryo önce kamulaştır sonra yerleştir sonrasında ucuz işçi potansiyeli sağla ikinci ve en tehlikelisi isi sadece kamulaştırarak merayı köylü elinde almak siyasi olarak demografik yapıya müdahale etmek mesela bu kampa kimler yerleştirilecek? eğer  kelle kesen cihatçılar yerleştirilecekse  Maraş Alevileri, canlarını ve yaşam alanlarını korumak için direnirler.kuşkularını inançlarının temsilcileri olan Alevi dedeleriyle paylaşırlar ve hümanist direniş için tüm dünyadan destek almaya çalışırlar. Çünkü inançları gereği karşı oldukları asıl mesele mülteciler değil, karşı oldukları; yer seçimi, devletin Alevileri görmemezlikten gelmesi yani yok sayma Maraş katliamından sonra trajik bir şekilde Aleviler topraklarından göç ettirildi.

  Yaraları yüzyıllar geçse de kapanmayacaktır. Bu tablo unutulmadan 25 bin kişilik cihatçı Suriyeliyi buraya getirmek bizleri endişelendirmektedir. Senaryonun netleşmeye başlamasıyla buradaki Aleviler sadece samimiyet bekliyor. Asimile ederek Sünnileştirmeye çalışılan Alevilerin varlığını devlet kabul etmeli Alevi sorunlarını oy potasına koyarak Alevi örgütlülüğün önünü kesmemeli diyoruz.