CEMRE DÜŞERSE…

07 Mart 2017

Doğa ve tabiat hayatımızın temel gerekçesi ve gerçeğidir. Tüm canlılar tanrının yarattığı bir hücrenin aktivitesidir. Hepsinin arasında iletişim ve sosyal bir bağ vardır. Hepsinin yaşamına sevgi ve toprak ilham veriri. Tıpkı sazımızdaki ahenk ve yüreğimizdeki Cömertlik gibi, bizler yaşadığımız fiziki coğrafya da doğal güçlerle yaşamayı, doğayla birlikte var olmayı, uygun iklimleri aklımızla yaratmayı her birinin değişimini somut bir kavrama çevirmeyi bilen bir toplumuz. Kültürümüzde bu akılcılık çerçevesinde gelişir. İnancımızda insan yeryüzünün halifesi değil, her şey insan için yaratılmamış her şey yerli yerince yaratılmıştır. Ön görü ve zekâ eylemleri ile tabiatın süreç ve sonuçları tahmin edebilme, planlayabilme ve sevgi ile iletişime geçme işte bundan ötürüdür. 
Emeğimiz kıymetli, Dostumuz kara topraktır. Bu nedenle Toplumsal kültürümüzde rekabet ve vahşice hırslara bürünmüş, bu kontrolsüzleşmiş hırsla tabiattan intikam almak asla ve asla yer almaz modern kapitalsizim endüstrisinin dehşetlerine ve yıkıcılığına işte bu yüzden ortak olmayız. 
Bu inançsal ve felsefik duruşumuz doğa-tabiat kavramına yaklaşımımızda ahlaki ağırlık taşır Tanrı – Doğa – İnsan- Yüksek dağlar, ulu ağaçlar, coşkun su kaynakları, güneş, ay, yıldızlar saygı gösterilen, kutsanan yerlerdir. CEMRE’DE GİZLİ BİR İLİMDİR ANLAYANA……